Vo svete čoraz viac narastá trend digitalizácie, s čím sa zvyšuje aj miera prenesených a uchovaných dát. Vo väčšine prípadov je síce s osobnými údajmi narábané starostlivo, no nájde sa aj mnoho takých prípadov, kedy sú dáta odcudzené, prípadne zneužité na iné účely.
Čo sú osobné údaje?
Pod pojem „osobný údaj“ zaraďujeme všetky informácie, vďaka ktorým je možné identifikovať jednotlivca. Sem patrí, napríklad meno, telefónne číslo, adresa a mnoho ďalších informácií. Tieto informácie sú užitočné pre rôzne organizácie, no ak padnú do nesprávnych rúk, dokážu napáchať veľa škôd.
Na čo môžu byť zneužité vaše osobné údaje?
- marketingové a reklamné účely,
- zistenie identity,
- krádež identity,
- krádež bankových údajov,
- poškodenie reputácie u potenciálneho zamestnávateľa alebo obchodného partnera.
Ako ochrániť svoje osobné údaje?
Svoje údaje dokážete chrániť rôznymi spôsobmi, pričom nejde o nič zložité. Považujeme za nesmierne dôležité, premýšľať nad tým, aké informácie organizácii poskytujeme a na aký účel budú použité. Vaše osobné údaje od vás nikto nezíska, pokiaľ mu ich neposkytnete.
Dajte si pozor aj na takzvaný phishing, techniku, pri ktorej sa podvodník snaží vylákať od používateľov rôzne heslá. V tomto prípade môže ísť o rôzne napodobeniny prihlasovacích alebo platobných formulárov, v ktorých môžete odoslať svoje osobné údaje priamo do rúk „phisherov“.
V čom pomôže GDPR?
Nariadenie Európskej únie GDPR, ktoré príde do platnosti 25. 05. 2018 udeľuje občanom množstvo nových práv. Tieto práva poskytujú množstvo nových možností, ktorými môžete chrániť svoje osobné údaje. Medzi tieto práva patrí napríklad právo na prístup k osobným údajom a právo na vymazanie osobných údajov z databázy organizácie.