Autor: admin
Kybernetické útoky sa stali každodennou realitou pre podniky na Slovensku a v Česku. Výsledky prieskumu hovoria jasne – až 95 % spoločností v našom regióne zaznamenalo aspoň jeden kybernetický útok v roku 2023. Táto situácia zdôrazňuje potrebu okamžitých opatrení na zvýšenie bezpečnosti a ochrany pred digitálnymi hrozbami.
Ľudský faktor = najväčšie riziko
Jednou z hlavných príčin úspešných útokov je ľudská nepozornosť. Napriek investíciám do moderných bezpečnostných systémov zamestnanci často podľahnú podvodným e-mailom, kliknú na škodlivé odkazy alebo otvoria infikované prílohy. Práve nedostatok vzdelávania v oblasti kybernetickej bezpečnosti robí z ľudí najslabší článok obrany. Pravidelné školenia a simulácie útokov sú preto nevyhnutné, ak chcú firmy a organizácie útokom odolať.
Firmy bez plánu sú najzraniteľnejšie
Prieskum tiež odhalil, že až 20 % podnikov nemá vytvorený krízový plán, ktorý by určil kroky pri kyberútoku. Bez takéhoto plánu sa výrazne zvyšuje pravdepodobnosť chaosu a vysokých strát. Efektívny plán by mal obsahovať postupy na identifikáciu hrozby, minimalizáciu škôd a rýchle obnovenie systémov. Firmy, ktoré sú na podobné situácie pripravené, majú podstatne väčšiu šancu útok zvládnuť.
Nedostatok odborníkov ako vážna prekážka
Menej ako 30 % firiem zamestnáva špecialistov na kybernetickú bezpečnosť. Tento nedostatok núti mnohé organizácie hľadať pomoc u externých expertov, ktorých je tiež obmedzené množstvo. Budovanie interných, či externých tímov s odbornými znalosťami by malo byť prioritou každej spoločnosti, ktorá chce obstáť v boji s rastúcimi hrozbami.
Kybernetická bezpečnosť = investícia do budúcnosti
Kyberútoky už nie sú výnimočné incidenty, ale bežná súčasť podnikateľského prostredia. Prevencia, pravidelné školenia a spolupráca s odborníkmi sú dnes kľúčom k ochrane. Investícia do kybernetickej bezpečnosti nie je len otázkou technológií, ale aj strategického myslenia, ktoré môže firme zachrániť financie, dáta a často aj samotné fungovanie spoločností.