Autor: admin
Mnoho dospelých stále neberie kyberšikanu dostatočne vážne a argumentuje tým, že aj oni si v detstve šikanou prešli a neubudlo z nich. Kyberšikanu tak vidia len ako novú, modernejšiu formu šikany. Kyberšikana je však v mnohých ohľadoch nebezpečnejšia a môže mať ďalekosiahlejšie dopady na obeť, kvôli viacerým faktorom.
Nedohľadateľnosť agresora
Útočník môže byť takmer úplne anonymný a meniť “podobu” (napr. emailové adresy, profily na sociálnych sieťach) a je preto ťažšie ho dopátrať.
Nekontrolovateľné šírenie
Informácie a média uverejnené online sa šíria omnoho rýchlejšie ako v offline svete a majú tiež omnoho väčší dosah.
Nezmazateľnosť
Hanlivé fotografie, videá, komentáre, a pod. sa nedajú už nikdy úplne vymazať z internetu a môžu opakovane vyjsť na povrch a to aj o roky neskôr.
Nemožnosť úkrytu
Pri kyberšikanovaní sa nedá jednoducho zmeniť školu. Ak má obeť stále v nejakej miere používať digitálne technológie, agresor si ju vie stále nájsť.
Nedostatok pozornosti
Kyberšikana je ešte stále často zľahčovaná z pozície autorít, ako sú napríklad učitelia alebo rodičia, ktorí poznajú najmä šikanu v podobe fyzických útokov.
Aby sme ochránili obete a znížili výskyt kyberšikany, je potrebné zvyšovať povedomie o jeho závažnosti, vzdelávať deti aj dospelých o rizikách online sveta a zavádzať efektívne opatrenia na prevenciu a riešenie kyberšikany. Práve včasná a aktívna podpora zo strany rodičov, učiteľov a štátu môže znamenať rozdiel medzi vážnymi následkami a bezpečným prostredím pre všetky deti.