Stiahnite si naše E-knihy ZADARMO Zobraziť e-knihy

5 častých typov kybernetických útokov

5 častých typov kybernetických útokov

Kategória: Bezpečnostný projekt , Novinky


Autor: admin

Existujú desiatky druhov kybernetických útokov, ktoré sa naviac stále vyvívajú a menia, a samozrejme pribúdajú aj úplne nové. Kybernetickí útočníci sa totiž neustále snažia nájsť nové spôsoby, ako obísť zabezpečenie zariadení a systémov.

 

Ku kybernetickému útoku dôjde približne raz za 39 sekúnd. To znamená, že iba za jeden jediný deň prebehne asi 2200 kyberútokov. Podľa štatistických dát však vieme určiť, ktoré kybernetické útoky sa vyskytujú častejšie, ako iné. Vďaka tomu sa môžu jednotlivci, ale najmä firmy, lepšie brániť.

 

Poďme sa preto pozrieť na 5 najčastejších typov kybernetických útokov. 

1. Malware

Malware je skratkou z angličtiny a doslova znamená škodlivý softvér. Tento pojem sa však zväčša používa na označenie skupiny škodlivého softvéru, kam patria napríklad vírusy, červy, či trójske kone. Malware sa často dostane na zariadenia stiahnutím neovereného softvéru alebo otvorením škodlivých e-mailových príloh..

2. Ransomware

Ransomware je forma kybernetického útoku, pri ktorom útočník infikuje vaše zariadenie alebo sieť škodlivým softvérom a zašifruje vaše súbory. Následne požaduje nemalé výkupné za ich obnovenie. Práve preto môžu mať tieto útoky zničujúce následky pre jednotlivcov aj spoločnosti.

3. Phishing

Phishing je kybernetický útok, ktorého cieľom je získať citlivé informácie, ako sú heslá a osobné údaje tým, že páchateľ vystupuje ako spoľahlivá entita, teda napríklad banka. Phishing najčastejšie prebieha pomocou falošných e-mailov, webových stránok alebo dokonca cez sociálne siete.

4. DDoS

DDoS je skratka pre distribuovaný útok odmietnutia služby. Ide o typ útoku, pri ktorom útočník preťažuje systém, čím bráni jeho schopnosti poskytovať služby normálnym používateľom. DDoS útoky môžu viesť k výpadkom webových stránok a online služieb, čím samozrejme spôsobujú nespokojnosť užívateľov, ale aj finančné straty.

5. Man-in-the-Middle

Pri útoku Man-in-the-Middle útočník umožňuje komunikáciu medzi dvoma stranami, ale je schopný sledovať, zmeniť alebo dokonca vložiť vlastné údaje do prenášaných informácií. Tieto útoky sú často nezaznamenateľné a môžu mať závažné dôsledky pre bezpečnosť údajov a komunikácie.

 

Pre ochranu svojich dát aj financií je dôležité dodržiavať základné bezpečnostné postupy. A to viete najlepšie, ak ste dobre informovaný o hrozbách, ktorým čelíte, vrátane najnovších typov kybernetických útokov. 

Mohlo by vás zaujímať

Kontakt

Kontaktný formulár

Neviete sa rozhodnúť, ktoré z našich služieb naozaj potrebujete? Napíšte nám a my vám vytvoríme nezáväznú ponuku na mieru.

Mám záujem o služby:
GDPR
KS
KB
WB
BOZP
PO