Autor: admin
Kyberšikana je naďalej neľahkým problémom, s ktorým bojujú aj školy na Slovensku. Dobre cielené opatrenia škôl proti kyberšikanovaniu sú však kľúčové z hľadiska ochrany žiakov. Vďaka nim môže škola vytvoriť bezpečné prostredie pre vzdelávanie a vývoj detí. Je preto dôležité mať čo najviac informácií o spôsoboch, ako kyberšikane predchádzať a ako ju riešiť. A tie získate aj v tomto článku.
1. Cielené vzdelávanie žiakov
Žiaci by mali byť informovaní o online bezpečnosti, ako aj rizikách a dôsledkoch kyberšikanovania. Mali by vedieť rozpoznať negatívne správanie a v rámci triedy by sa mala posilňovať pozitívna atmosféra, v ktorej budú vedené k vzájomnej súdržnosti a rešpektu. Je veľmi dôležité vybrať správnu formu takéhoto vzdelávania - musí byť pre deti nielen prístupná, ale aj zaujímavá.
2. Cielené vzdelávanie učiteľov a personálu
Ďalším dôležitým krokom je vytvoriť priestor pre školenia učiteľov a zamestnancov o identifikácii prípadov kyberšikanovania a správnej reakcii na ne. Práve to môže byť veľmi prospešné pre rýchle a efektívne vyriešenie situácie. Učitelia by mali byť inštruovaní o tom, ako postupovať voči deťom, ale aj rodičom. Taktiež je dôležité poskytnúť nástroje pre efektívnu komunikáciu a riešenie konfliktov.
3. Celková politika školy
Škola by si mala vytvoriť jasnú politiku proti šikane a kyberšikane. Tá by mala jasne definovať pravidlá, postupy a metodiky zamerané konkrétne na šikanu a kyberšikanu. Taktiež by sa v nej mali jasne vymedziť sankcie a dôsledky pre žiakov, ktorí sa dopustia šikany alebo kyberšikany v akejkoľvek forme.
4. Technické opatrenia a monitorovanie online aktivít
Pre zaistenie bezpečného správania sa na internete na školských zariadeniach je dobré implementovať technické riešenia, ako blokovanie nevhodného obsahu. Rovnako je prospešné aj monitorovanie online aktivity žiakov. Kľúčová je aj včasná intervencia a to zavedením takých nástrojov, ktoré identifikujú výskyt a formy šikany a kyberšikany čo najskôr.
5. Vytvorenie podpornej klímy pre obete
Škola by mala vytvoriť takú klímu, ktorá umožní obetiam kyberšikanovania viesť psychologický rozhovor s odborníkom, ktorému sa dieťa môže zveriť, priznať a pri ktorej bude cítiť podporu a pochopenie. V prípade, že deti nemajú záujem o tom otvorene komunikovať, treba zabezpečiť anonymné prostriedky na nahlasovanie prípadov kyberšikanovania (napr. schránky).
6. Zapojenie rodičov
Do procesu boja proti kyberšikanovaniu je dôležité zahrnúť aj rodičov, napríklad prostredníctvom informačných stretnutí a workshopov. Spolupráca prostredia rodiny a prostredia školy je veľmi efektívnym spôsobom, ako kyberšikanu odhaliť, ako aj proti nej včas zasiahnuť. Je preto dobré poskytnúť rodičom zdroje a tipy, ako aktívne sledovať online aktivity svojich detí. Príkladom sú aplikácie rodičovskej kontroly - ak sa ich rozhodnete použiť, otvorene sa o tom s vaším dieťaťom porozprávajte, aby nedošlo k narušeniu dôvery.
Prevencia a efektívne riešenie kyberšikany sú nevyhnutné pre vytvorenie bezpečného a podporujúceho školského prostredia. S prístupom k informáciám o moderných postupoch môžu školy, rodičia aj samotní žiaci lepšie zvládať tento problém a prispieť k jeho eliminácii. Vďaka tomu sa zvýši celková pohoda v školskom kolektíve a teda aj akademické výsledky detí.