Pokuty za porušenie GDPR
Je podstatné dobre uchovávať dáta a veľkou prioritou je ich mať aj zabezpečené. Pri strate alebo odcudzení dát sa firma vystavuje riziku porušenia nariadení GDPR. Pokuty pre firmu sú veľké. Dosahovať môžu maximálne 20 miliónov eur alebo 4 % celkového ročného obratu.
Ochrana dát
Šifrované zariadenia sú jednoduchý krok k ochrane. Od roku 2013 prišlo k 9 740 567 988 udalostiam krádeží dát. Len v prípade 4 % boli údaje šifrované a útočníci sa k dátam nedostali. V roku 2016 bola napadnutá jedna z piatich organizácií, keď napadnutie mobilných telefónov bolo zapríčinené nezabezpečenou wifi sieťou alebo malvérom. Je nutné, aby jednotlivci alebo organizácie postúpili kroky k zabezpečeniu hrozieb. Dobrým šifrovacím systémom je takzvané AES šifrovanie, ktoré je 256 bitové. Je to symetrický blokový kód a používa sa vo svete. 256 bitové šifrovanie znamená dĺžku šifrovacieho kľúča. Útočník by musel skúsiť 2256 možností kombinácií na odstavenie 256 bitovej ochrany zakódovaných dát.
Pravidlo zálohovania 3 2 1 je dobrý postup
Pravidelnosť archivovania dát zabezpečuje pred zámernou alebo náhodnou stratou dát. Zahŕňa to krádež, ľudskú chybu, vírus alebo poškodenie hardwaru. Dobré je mať viacero záloh, dve alebo viac, čo môže zamedziť strate dát. Poznáme cloudové alebo fyzické typy záloh. Dobrým postupom je mať rôzne typy úložísk dát. Poznáme úložiská fyzické ako CD/DVD, USB jednotky, externé disky a je dobré mať ich oddelené od seba, aby sme neprišli o dáta, napríklad v prípade krádeže alebo požiaru budovy. Cloudové riešenia prinášajú možnosť nahrať na internetové úložisko a pripojiť sa k dátam odvšadiaľ, kde sa nachádza internet.
Ako zabrániť útoku? Ukladajte dáta off-line
V prípade, ak sú dáta uložené na mieste, kde je prístup na internet, sú okamžite zraniteľné. Preto je bezpečné ukladať citlivé dáta off-line a pracovať s nimi na prístroji, ktorý nie je pripojený na internet. V prípade, že sa Ransomware nachádza v notebooku, môže vaše dáta zašifrovať.