Stiahnite si naše E-knihy ZADARMO Zobraziť e-knihy

Čo je kybernetická bezpečnosť?

Čo je kybernetická bezpečnosť?

Kategória: Bezpečnostný projekt , Novinky


Autor: admin

Kybernetická bezpečnosť je zabezpečenie informačných a počítačových systémov. Jej cieľom je predchádzať neodôvodnenému alebo nezákonnému prístupu a manipulácii so systémami, zariadeniami a dátami. Zahŕňa analýzu a identifikáciu rizík, ich odstránenie a nastavenie účinných spôsobov ochrany pred kyberútokmi.

 

Prečo je kybernetická bezpečnosť dôležitá?

 

V rámci jedného dňa cez internet zaplatíte účty, objednáte nový nábytok alebo oblečenie, napíšete niekoľko e-mailov a desiatky správ, odošlete pracovné dokumenty. Všetko to pohodlne zvládnete cez váš telefón alebo počítač pomocou niekoľkých klikov.

Aj keď ste nemuseli nikam fyzicky ísť, všetky vaše kliknutia za sebou zanechali stopu v podobe dát. A práve tie sú veľmi lákavé pre kybernetických zločincov. Títo útočníci ohrozujú jednotlivcov, no najmä firmy a inštitúcie, ktoré zhromažďujú veľké množstvo dát. Ak sa stanú obeťou kyberútoku, môžu utrpieť veľmi vysoké finančné škody. Potrebujú preto zabezpečiť čo najväčšiu ochranu ich dát, systémov a zariadení. A práve na to slúži kybernetická bezpečnosť.

Aké typy kyberútokov existujú?

 

Kyberútočníci svoje praktiky neustále vyvíjajú, aby obišli používané zabezpečenie. Medzi aktuálne najrozšírenejšie typy kybernetických útokov patrí phising, vírusy, krádeže hesiel, ransomware útoky, krádeže identity a mnoho ďalších. 

Ako sa proti kyberútokom brániť?

 

Obeťou kybernetického útoku sa môže stať ktokoľvek, kto využíva internet. Je preto dôležité byť čo najlepšie pripravený. Medzi základné opatrenia patrí: 

- využívanie ochranných programov, 
- pravidelná aktualizácia operačného systému a aplikácií, 
- používanie silných a rôznorodých hesiel,
- nastavenie dvojfaktorového overenia,
- a obozretnosť pri kliknutí na odkazy, sťahovaní súborov a aplikácií, a pri poskytovaní osobných údajov.

Kto zabezpečuje kybernetickú bezpečnosť vo firmách a organizáciách?

 

S pribúdajúcim počtom kyberútokov na firmy aj štátne inštitúcie rastie aj význam odborníkov na kybernetickú bezpečnosť. Na Slovensku máme v oblasti kybernetickej bezpečnosti takmer 20 000 neobsadených pozícií, no problém s ich nedostatkom trápi celý svet. Tento vysoký dopyt potvrdzuje dôležitosť odborníkov na kybernetickú bezpečnosť a ich schopnosť ušetriť spoločnostiam nemalé finančné prostriedky.

Mohlo by vás zaujímať

Kontakt

Kontaktný formulár

Neviete sa rozhodnúť, ktoré z našich služieb naozaj potrebujete? Napíšte nám a my vám vytvoríme nezáväznú ponuku na mieru.

Mám záujem o služby:
GDPR
KS
KB
WB
BOZP
PO